Turystyka biznesowa


25 listopada 2022, 22:27

 

Turystyka Biznesowa

Turystyka biznesowa definiowana jest jako rodzaj turystyki, który służy podróżowaniu w celach służbowych jednak nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim najbliższym „zwykłym” otoczeniem. W większości przypadków turystyka biznesowa opiera się na podróżach w ramach wykonywania swoich obowiązków – przebywaniu na konferencjach, wystawach czy spotkaniach. Ten rodzaj turystki pozwala na połączenie obowiązków z przyjemnością, dzięki łączeniu obowiązków służbowych z pozostałymi udogodnieniami takich podróży jak np. korzystanie z różnego rodzaju usług wellness oferowanych w hotelach. Podróże służbowe odbywają zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane.

Formy turystyki biznesowej

Wśród turystyki biznesowej wyróżnia się pięć najpopularniejszych form, takich jak:

Turystyka motywacyjna jest formą podróży mającą na celu „wynagrodzenie” najczęściej wybranych pracowników za osiągane przez nich efekty pracy. Ta forma turystyki opłacana jest przez pracodawcę i przeważnie odbywa się w grupach zorganizowanych. Głównym celem turystyki motywacyjnej jest wzmocnienie, utrwalenie bądź nawiązanie relacji między pracodawcą a jego pracownikami, dodatkowo uczestnikami tej formy turystyki mogą być również konsumenci bądź partnerzy biznesowi.

Turystyka korporacyjna polegająca na podróży służbowej w pełni opłacanej przez firmę, która zaprasza osoby zatrudnione, stałych bądź potencjalnych klientów do uczestnictwa w wypoczynku zorganizowanym i ważnych wydarzeniach. Turystyka korporacyjna może przybrać formę aktywnej rekreacji czy zapewnienia gościom rozrywki uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych i/lub sportowych.

Turystyka wystawowa, którą również określa się jako turystykę targową jest to rodzaj turystyki polegający na podróżowaniu na różnego rodzaju organizowane targi. Podczas targów spotykają się przedstawiciele różnych organizacji, wystawcy oraz potencjalni konsumenci.

Turystyka spotkań częściej określana jako turystyka kongresowo – konferencyjna uczestnikami tej formy turystyki są najczęściej członkowie różnych organizacji, naukowcy, politycy, osoby. Turystyka kongresowo -  konferencyjna obejmuje zarówno podróże międzynarodowe jak i krajowe.

Indywidualne podróże służbowe, w których udział biorą pracownicy firm. Ich głównym celem jest zawieranie umów, podpisywanie kontraktów podczas uczestnictwa w spotkaniach z kontrahentami bądź partnerami biznesowymi.

Czynniki rozwoju turystyki biznesowej

Na rozwój turystyki biznesowej wpływ maja różne czynniki choćby takie jak ciągły rozwój technologii czy ciągły wzrost mobilności transporty, a co za tym idzie również społeczeństwa. Duży wpływ na rozwój turystyki biznesowej posiadają ma również ciągły rozwój hotelarstwa. Oferowane przez hotele usługi łączą spotkania biznesowe/konferencje i wiele innych wydarzeń w połączeniu z wygodami, które oferują a można z nich korzystać po zakończonym spotkaniu. 

Hotele biznesowe

Wraz z rozwojem turystyki biznesowej na rynku pojawia się coraz więcej hoteli biznesowych, czyli hoteli oferujących szeroki zakres usług, który łączy podróże służbowe z wszelkiego rodzaju udogodnieniami i pozwala również na wypoczynek. Połączenie wypoczynku wraz z organizacją wszelkiego rodzaju konferencji, spotkań biznesowych cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony pracodawcy oraz firm zajmujących się organizacją szkoleń.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz